Office artık bedava olacak

Posted on: Haziran 5, 2010

Microsoft’un ücretsiz Office hakkında yaptığı açıklama merakları giderdi.

Şu anda Beta sürümü yayınlanmış olan Office 2010’un tam sürümü piyasaya çıktığında bizi bir sürpriz bekliyor olacak. Word ve Excel’i de içinde barındıran Office 2010 Starter sürümü ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Öncelikle bu sürümde her 45 saniyede bir değişen reklam alanı bulunacak. Microsoft’un başkan yardımcılarından Chris Capossela’nın yaptığı açıklamaya göre bu reklam alanlarında gösterilecek reklamlar hiç bir şekilde kullanıcıdan bir bilgi çekilerek yönlendirilmeyecek. Yani siz otomobillerle ilgili bir metin yazarken reklam alanında otomobil reklamları görmeyeceksiniz. Bu ilişkilendirmeyi yapmak yazılan dokümanın içeriğinin taranmasını gerektirdiği için bir bakıma kişisel bilginin gizliliğinin de ihlali anlamına geliyor. Böyle bir tepki almak istemeyen Microsoft, reklam alanında tamamen rastgele reklamlar gösterileceğini ve zaten belli bir süre sadece Microsoft’un kendi reklamlarının döneceğini açıkladı.

Bildiğiniz gibi Google, Gmail’e gelen e-postalarımızın içeriğini tarayarak uygun reklamları ekranın sağ tarafında listeliyor. Microsoft böylece rakibi Google’a açık bir gönderme yapmış oldu.

Bunların dışında Office 2010 Starter’da PowerPoint programı da bulunmayacak. Word ile çalışırken makrolar kullanılamayacak, otomatik tablolama yapılamayacak, metne yorum eklenemeyecek (başkasının eklediği yorumlar görülebilecek). Excel’de ise girilen değerler grafiğe dönüştürülemeyecek.

Şu aralar yeni bir bilgisayar satın aldığımızda içinde genellikle Office 2007’nin 60 günlük deneme sürümü bulunuyor. Office 2010 Starter ile Microsoft’un hedefi ise piyasaya sürülen yeni bilgisayarların %80’inde Office 2010 Starter sürümünü sunmak.

Ofis belgeleri ile internet üzerinden ücretsiz olarak çalışabildiğimiz Google Docs gibi tarayıcı tabanlı uygulamalar her geçen gün gelişmeye devam ederken Office 2010 Starter’ın gelecekte nasıl bir başarı yakalacağı şimdiden merak ediliyor.

Yeni Office 2010’un önümüzdeki ay raflarda olması bekleniyor.

Kaynak: http://cnetturkiye.com/haberler/yazi…-bedava-olacak

Devamini Oku

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: