Google Sandbox nedir? Sandbox hakkında sıkça sorulan sorular

Posted on: Haziran 4, 2010

Eğer bir webmaster iseniz mutlaka google sandbox terimi duymuşsunuzdur.Belki websitenizin başına böyle bir durum gelmemiş olabilir, fakat bu gelmeyeceği anlamınada gelmemektedir.Peki nedir bu google sandox denilen kavram? Asıl itibariyle Sandbox terimi webmasterların kendilerinin kullandığı bir terim olmakla birlikte resmi bir kimlik niteliğinde değildir.

Google Sandbox Nedir ?

Google sandbox yeni açılan websitelerinin üzerinde oluşturulan bir filtre durumudur.Bu filtre sonucunda, bahsi geçen websitenin yükselmek istediği kelimelere karşı tüm avantajları engellenir, kısaca websitesi o kelimede herhangi bir rank elde edemez.Çok güçlü backlinkleriniz dahi olsa, içeriğiniz çok güncel ve özgünde olsa bu durum size sandboxtan kurtulmak için bir avantaj sağlamamaktadır.Sandbox olayının asıl amacı ise, yeni açılan ve spam yaparak belirli kelimelerde ilk sıralarda yer alma çabasında olma ihtimali olan websitelerinin önüne geçmektir.

Google Sandbox kavramını tek bir cümleyle nasıl açıklarız?

Google Sandbox yeni açılan bir websitesini denetim altında tutma,aramalarda arka sıralarda çıkarma ve sitenin varolan backlinklerinin etkisini en aza indirme ve içeriğinide görmezden gelme anlamına gelen bir uygulama demektir.
Google neden sandbox adında bir uygulamaya gitmiştir?

Spam içerikli yeni açılan websitelerinin önüne geçmek ve popüler kelimelerde link alımı yaparak, backlink sağlayarak açıldığı günlerde bu kelimelerde ilk sıralara yerleşme çabalarına yönelen websitelerinin tümünü gözetimde tutmak adına bu uygulamaya gitmiştir.Bu sadece googlede olmadığı gibi yahoo ve bing.comdada bulunmaktadır.Fakat tüm webmasterlar ilk önceliğini google’ye verdiğinden google sandbox daha önemlidir.

Herkez Google’nin Sandbox uygulaması olduğuna katılıyormu?

Herkez sandboxun google’nin diğer filtreleme yöntemlerinden farklı bir uygulama olduğuna katılmıyor.Buna katılmayan kişiler, olayın sadece google’nin algoritmalarının dğeişmesinden kaynaklanan bir durum olduğunu ve bununda sandbox olarak nitelendirilen kavrama dönüştüldüğünü savunmaktadırlar.

Google Sandbox ilk olarak ne zaman oraya çıktı?

Websitesi sahipleri yada Seo konusunda uzman kişiler sandbox kavramının Mart 2004 tarihinde ortaya çıktığını belirtmektedirler.Bu tarihten sonra açılan tüm websitelerinin ilk birkaç ay boyunca gerekli ranka sahip olamadıklarını,hatta bu websitelerinin çok iyi pagerank değerlerine sahip olmalarına,çok güçlü backlinklere sahip olmalarına,Seo optimizasyonlarının çok iyi yapılmış olmalarına ve içeriklerininde kaliteli olmalarına rağmen bu durumla karşı karşıya kaldırklarını belirtmektedirler.

Ne tür siteler sandbox içerisinde yer alır?

Aslında herçeşit içeriğe sahip siteler sandboxta yer alabilir.Asıl etkilenen siteler ise yüksek rekabet oranına sahip kelimeler üzerinde yoğunlaşan yeni açılan websiteleridir.Tüm siteler belirli bir süre sandboxta yer alabilir.Fakat yüksek rekabet oranına sahip kelimelere yönelen sitelerin sandbox içerisinde kalma süresi dahada uzun olabilir.

Sitem sandboxa hiç girmedi peki neden?

Bunun birçok nedeni olabilir.Özellikle eğer siteniz Mart 2004 tarihinden önce yayına başlamışsa sandbox kavramını yaşmamamış olmanız normaldir.Rekabet oranı olmayan yada yok denecek kadar az olan kelimelere yönelen websiteleri, bu durumdan kolay kolay etkilenmezler.Çünki rekabet oranı yüksek kelimelere yönelen yeni bir websitesi, ilk maddelerdede anlattığımız gibi sandboxla karşı karşıyadır.Bu googlenin kendi politikasıdır.

Bir websitesi sandboxta nekadar kalır?

Ortalama olarak 1-6 ay arası sürebilmektedir.Fakat 3 yada 4 ay zaman zarfı normal kabul edilmektedir.Düşük rekabetli kelimelere yönelen websitelerinin, sandboxta kalma süresi dahada kısadır.Fakat çok yüksek rekabete sahip kelimeleri hedefleyen sitelerin kalma süresi 6 aydır.

Sandboxta olup olmadığımı nasıl anlarım?

Bunu anlamak için aşağıdaki belirtileri takip edebilirsiniz.

* Sitenizin pagerankı yüksekmi?

* Siteniz güçlü backlinklere sahipmi?

* Siteniz hedeflendiğiniz kelimelerde, arama sonuçlarında yer alıyormu?

eğer bu 3 maddenin tümü Evet ise sandboxta değilsiniz. eğer ilk iki madde evet son madde hayır ise ozaman sandboxtasınız demektir.

Peki google sandboxmı yoksa google cezasımı (google penalty) olduğunu nasıl anlayabilirim?

Eğer googleden ceza almışsanız siteniz hiçbir arama sonucunda yer almaz ve sitenize ait hiçbir pagerank değeri bulunmaz.

Google Adsense yada Google Adwords programlarına katılırsam sandboxtan kurtulabilirmiyim?

Googgle Adsense, yada adwords programlarının sandbox üzerinde hiçbir etkisi yoktur.Sadece bu programlar sandboxta olduğunuz süre boyunca size hit sağlayabilir.Bunun dışında sandboxtan erken çıkma, yada girmeyi engelleme gibi bir etkileri yoktur.

Sitem sandboxa düştüğünde nasıl kurtulabilirim?

Sandboxtan tek ve gerçek olan çıkış yolu zamandır. Sandbox zamanı (normali 3-4 ay) bitmeden hiçkimse çeşitli taktiklerle sizi sandboxtan çıkartamaz.Çünki sandboxa girmek gibi çıkmakta sizin elinizde değildir.Sandboxtan çıkış sürenizi kısmen kısaltmak için güçlü ve sağlam sitelerden backlink almak fayda sağlayacaktır.

Sitem sandboxta iken neler yapmalıyım?

siteniz sandboxta iken zengin içerkli ve anahtar kelime yoğunluğuna sahip içerikler girin.Yeni backlinkler alın.Sandbox içerisinde olduğunuzda varolan backlinklerinizin etkisini göremeyeceğiniz için yeni backlinkler faydalı olacaktır.Onpage ve off page optimizasyonlarına ağırlık verin.Sandbox süresi bittiğinde siteniz biranda yüksek yerlere gelecektir.Hitleriniz artacak ve gelmek istediğiniz noktaya doğru ilerlemeye başlayacaksınız.Varolan backlinklerinizde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Makale orjinali itibariyle ingilizce olarak burada yer almaktadır.Türkçe’ye çevirerek kendi bilgilerimizide ekleyerek sizlere aktardırk.

Kaynak: http://www.faydaliweb.com/webmaster/…n-sorular.html

Devamini Oku

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: