Wolfram Alpha, Sayısal Bilgi Motoru

Posted on: Mart 8, 2010

Yeni bir web aracı halka açıldı. Bilemeyenler için bu aracın adı Wolfram Alpha. Bazı yerlerde bu aracın bir arama motoru olduğu ve Google’a yeni bir rakip olduğu gibi çeşitli bilgiler var ise de bunlar tamamen doğru değil.
İlk olarak Wolfram Alpha bir arama motoru değil. Yani bilinen anlamda bir arama motoru değil. Genelde arama motorları Google’ın yaptığı gibi Web’i indeksliyerek bunları bir veritabanına kaydederler ve sorgu karşılığında sorguya ve belirli bir algoritmaya göre bunları sıralarlar. Oysa Wolfram Alpha’nın yaptığı şey bu değil. Bu yüzden Google’a bir rakip değil.
Wolfram Alpha bir “Sayısal Bilgi Motoru” (Computational Knowledge Engine) adlandırılmış. Yaptığı iş ise sizi ilgilisayfalar yöneltmek yerine size doğrudan cevaplar sunmak. Örneğin Wolfram Alpha’ya Istanbul dediğiniz zaman sizi Istanbul ile ilgili sitelere yönlendirmek yerine, Istnabul hakkındaki tüm bilgileri (nüfus, hava durumu vs. ) veriyor.  Hatta iki şehir yazarak bunları karşılaştırmak mümkün. Örneğin Istanbul, Athens yazarak aradaki farkları görebilirsiniz.
Ya da matematiksel bir formül girebilir hesabın ayrıntılarını ve grafikleri görebilirsiniz. Ya da mesela “5 richest countries” (5 en zengin ülke diyerek) sonuçları görebilirsiniz.
Wolfram Alpha bu sonuçlara bir sürü halka açık veritabanını ve beslemeyi kontrol edip buradaki verileri 10000 işlemcilik veri parkında işledikten sonra sizlere veriyor. Bu kaynaklar da Wolfram Alpha ekibi tarafından kontrol ediliyor. Isterseniz size sunulan bilgiye hangi kaynaklar taranarak ulaşılmış bunuda görmek mümkün.
Denemenizi tavsiye ederim. http://www.wolframalpha.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: